Mierzalność w marketingu i PR. Kluczowy element skutecznej promocji firmy

Public relations O nas Content marketing Media relations Social media

W dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a zasoby finansowe są cenniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, przedsiębiorstwa muszą być nie tylko kreatywne, ale także strategicznie podchodzić do działań marketingowych i public relations. Jednym z kluczowych elementów skutecznej promocji jest mierzalność, czyli zdolność monitorowania i analizowania efektywności każdego wydatku związanego z działaniami promocyjnymi.

W agencji public relations INTRO PR zdajemy sobie doskonale sprawę, że mierzalność to nie tylko trend, lecz konieczność. Firmy muszą kontrolować koszty i dokładnie analizować każdą wydawaną złotówkę. Szczególnie dotyczy to obszaru marketingu i PR, który najczęściej jest tym pierwszym, którego dotyczą cięcia budżetowe w firmach. Na szczęście zauważamy też, że decyzje o ograniczaniu wydatków marketingowych są dziś podejmowane bardziej przemyślanie, a podstawą stają się analizy efektywności konkretnych działań i idących za nimi kosztami dla firmy.

Z jednej strony właściciele firm i osoby decyzyjne oczekują szybkiego zwrotu z inwestycji, a z drugiej marketing i PR rządzą się swoją specyfiką: wymagają regularności, konsekwencji i czasu. Jest to szczególnie ważne i zauważalne w dzisiejszym świecie, gdzie internet dosłownie zalewany jest ogromną ilości treści i przekazów marketingowych – zanim nasza marka wyróżni się z tego tłumu, potrzeba czasu i konsekwencji w działaniu. Nie oznacza to, że marketing i PR nie podlegają mierzalności – wręcz przeciwnie: dziś mierzalność w marketingu i PR to podstawa, aby osiągnąć maksymalną efektywność.

Pomiary nie tylko w marketingu

Gdy mówimy o mierzalności, często myślimy o marketingu, a zapominamy o równie istotnym obszarze, jakim jest public relations. Przez wiele lat do takiego podejścia przyzwyczajali nas zresztą sami specjaliści od PR twierdząc, że trudno jest zmierzyć efektywność ich działań, poza miernikami związanymi z obecnością marki w mediach (ilość i jakość publikacji, wskaźnik AVE). Tymczasem dziś jest cienka granica pomiędzy marketingiem a PR, bo wiele działań związanych z marketingiem dotyczy treści.

Dla przykładu, artykuły blogowe mają wpływ na marketing i sprzedaż, bo przecież informują odbiorcę o konkretnych rozwiązaniach naszej firmy, ale wpływają też na wizerunek (PR) – bo wzbudzają u odbiorcy konkretne emocje czy połączenia z naszą firmą (np. zaufanie, wizerunek eksperta, wiarygodne rozwiązanie itd.). Ilość wyświetleń artykułu, czasu spędzonego na stronie www z artykułem czy ilość interakcji z treścią (np. komentarzy, udostępnień) – to parametry, które warto mierzyć i które związane są z działaniami public relations.

Co warto mierzyć i w jaki sposób?

W agencji INTRO PR mocno skupiamy się na mierzeniu efektywności działań. Po pierwsze, wynika to z obecnej sytuacji wielu przedsiębiorstw (analiza kosztów), a po drugie – chcemy mieć jasne kryteria oceny skuteczności naszej pracy. Dlatego zanim zaczniemy współpracę, omawiamy dokładnie z klientem nie tylko zakres naszych działań, ale również co i jak możemy mierzyć oraz w jaki sposób klient będzie mógł ocenić, czy jego inwestycja w nasze działania jest skuteczna. Mierzenie efektów i ich analiza pozwalają nam odpowiednio modyfikować i dostosowywać działania, aby przynosiły jak najlepsze rezultaty dla klienta, zgodne z określonymi wcześniej celami biznesowymi.

Opracowanie indywidualnych mierników efektywności jest dla nas i naszych klientów kluczowe. Oczywiście nasze wieloletnie i wielobranżowe doświadczenia w promocji firm i instytucji pozwoliły nam wypracować już odpowiednie modele mierników, ale też zawsze jesteśmy otwarci na potrzeby i oczekiwania klienta. Staramy się dostarczać klientowi dane, które pozwalają mu podejmować świadome decyzje biznesowe.

Mierzalność w marketingu

W marketingu istnieje wiele mierników, które pozwalają precyzyjnie ocenić efektywność działań. Przykłady to:

 • konwersje i sprzedaż – czyli monitorowanie liczby konwersji oraz generowanych przychodów z kampanii reklamowych
 • zasięg i zaangażowanie w social mediach – analiza liczby obserwujących i reakcji na posty (udostępnień i komentarzy) publikowane na platformach społecznościowych;
 • blog firmowy – śledzenie liczby odwiedzin strony www, czasu spędzanego na stronie z artykułem oraz ilości interakcji (komentarzy, udostępnień);
 • wydatki na reklamy Meta Ads i Google Ads – pomiar zasięgu i aktywności spełniających cel danej kampanii reklamowej, a także koszt jednostkowy takie działania (CPA);
 • pozycjonowanie SEO – ocena pozycji w wynikach wyszukiwania, liczba organicznych kliknięć oraz analiza słów kluczowych.

Mierzalność w public relations

W przypadku public relations, mierzenie skuteczności działań może być bardziej wyzwaniem, ale zdecydowanie możliwym. Przykłady mierników w PR to:

 • medialna widoczność – śledzenie ilości publikacji w mediach oraz ich wpływ na postrzeganie marki, a także analiza wskaźnika ekwiwalentu reklamowego (AVE);
 • liczba wspomnień w social mediach – analiza ilości wzmianek i komentarzy na temat firmy w mediach społecznościowych.
 • wpływ na opinie i reputację – monitorowanie zmian w postrzeganiu marki poprzez analizę recenzji, opinii klientów i reakcji społeczności online;
 • współpraca z influencerami – ustalanie wartości współpracy poprzez śledzenie zasięgu, zaangażowania i wpływu na opinię publiczną;
 • efektywność działań komunikacyjnych – badanie skuteczności działań komunikacyjnych w sytuacjach kryzysowych i monitorowanie ich wpływu na reputację firmy.

W agencji INTRO PR zachęcamy do podejmowania wysiłków w celu ustalenia indywidualnych mierników efektywności działań marketingowych i PR, dostosowanych do specyfiki każdej firmy. Mierzalność nie tylko umożliwia precyzyjne monitorowanie postępów, ale także pozwala na bieżąco dostosowywać strategie do zmieniających się warunków rynkowych. Dlatego inwestycja w mierzalność to inwestycja w sukces.

Mierzalność efektów w INTRO PR

W agencji INTRO PR stale monitorujemy określone parametry i analizujemy otrzymywane dane. Wspomagamy się oczywiście odpowiednimi narzędziami analitycznymi, które pozwalają nam na bieżąco śledzić właściwe parametry i porównywać je ze sobą. Natomiast wnioski wynikające z tych analiz to już praca naszych doświadczonych specjalistów, w której może nas wyręczyć sztuczna inteligencja, ale niezwykle ważne jest też osobiste doświadczenie specjalisty.

W naszej agencji mocno kładziemy nacisk na ciekawość świata, obserwację aktualnych trendów (nie tylko w marketingu, ale w biznesie w ogóle) oraz podejmowanie decyzji w oparciu o konkretne dane. Takie podejście jest dla naszego klienta gwarancją, że nasze rekomendacje nie są efektem przysłowiowego „wróżenia z fusów kawy” czy „widzi mi się” kogokolwiek.

Oto przykładowe mierniki, na jakich skupiamy się w INTRO PR realizując działania marketingowe i PR:

Reklama w social mediach

 • zasięg – liczba unikalnych użytkowników, którzy zobaczyli reklamę
 • konwersja – liczba użytkowników, którzy dokonali pożądanej akcji (np. wypełnili formularz) po kliknięciu w reklamę
 • CPA (koszt za akcję) – cena za jedną akcję pożądaną po kliknięciu w reklamę

Komunikacja w social mediach

 • zasięg – liczba unikalna użytkowników, którzy zobaczyli treści strony
 • zasięgi składowe – liczba unikalna użytkowników, którzy zobaczyli treści strony: organicznie (bo obserwują stronę), wirusowo (poprzez aktywność innych użytkowników), niewirusowo (poprzez algorytmy social media, które sugerują użytkownikowi treści), płatnie (dzięki płatnej kampanii reklamowej)
 • zaangażowanie – liczba interakcji z treściami strony, w tym: polubieni, udostępnień i komentarzy

Blog firmowy

 • czytelnictwo – średnia liczba czytań wpisów na blogu
 • interakcje – liczba komentarzy i udostępnień

Mierzalność w marketingu i PR to nie tylko trendy, ale klucz do osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym świecie biznesu. Opracowanie indywidualnych mierników pozwala precyzyjnie ocenić skuteczność działań, co jest niezbędne dla podejmowania trafnych decyzji strategicznych. W agencji INTRO PR jesteśmy gotowi pomóc naszym klientom w ustanowieniu klarownych mierników i osiągnięciu maksymalnych korzyści z ich działań marketingowych i PR.

Autor:
Na zdjęciu Adam Misa
Autor
Adam Misa

Doradca Marketingu i PR, właściciel agencji INTRO PR