10 najczęstszych bolączek firm w zarządzaniu kanałami social media: jak je rozwiązać?

Social media

W dzisiejszych czasach obecność w mediach społecznościowych stała się kluczowym elementem strategii marketingowych większości firm. Jednakże, nawet pomimo rosnącej świadomości o ważności aktywności w social media, wiele firm nadal boryka się z szeregiem problemów i wyzwań. W tym artykule przyjrzymy się 10 najczęstszym bolączkom firm w zarządzaniu kanałami social media oraz przedstawimy sposoby na ich rozwiązanie.

1. Brak spójnej strategii

Jedną z najczęstszych bolączek firm działających w mediach społecznościowych jest brak spójnej strategii. Wielu przedsiębiorców wpada w pułapkę publikowania przypadkowych treści, bez jasno określonych celów czy planów. Takie podejście prowadzi do chaotycznej obecności online, utraty wiarygodności – a to z kolei przekłada się często na niewielkie zaangażowanie użytkowników i trudności w budowaniu rozpoznawalności marki. W konsekwencji, firma sporo czasu i pieniędzy angażuje w social media, i nie widzi żadnych efektów lub są one niewielkie.

ROZWIĄZANIE: Przed rozpoczęciem działań w mediach społecznościowych warto dokładnie przeanalizować cele biznesowe i określić spójną strategię. Taka strategia powinna precyzować ton komunikacji (np. oficjalny czy luźny), wybór platform social media (np. Facebook, Instagram, LinkedIn, TikTok), docelowe grupy odbiorców (kto jest odbiorcą naszych komunikatów) i planowane działania (w tym m.in. określenie linii postów i ilości postów ramach danej linii w miesiącu, materiały graficzne czy wideo).

2. Niskie zaangażowanie

Generowanie wysokiego zaangażowania na platformach społecznościowych może być trudne, zwłaszcza gdy treści publikowane przez firmę nie są interesujące dla jej publiczności. Brak interakcji i brak reakcji na treści może prowadzić do stagnacji w rozwoju obecności online firmy. Warto jednak zwrócić uwagę, że interakcje to nie tylko polubienia czy komentarze pod treściami. Są to przede wszystkim wszystkie aktywności odbiorców względem naszych treści – mogą to być: kliknięcia w zdjęcia, powiększenia zdjęć na urządzeniach mobilnych, kliknięcie „zobacz więcej” i inne podobne działania.

ROZWIĄZANIE: Kluczem do zwiększenia zaangażowania jest precyzyjne poznanie grupy naszych odbiorców (ich języka, zainteresowań, przekonań, potrzeb, oczekiwań czy bolączek) i tworzenie treści dla tej właśnie grupy. Często niskie zaangażowanie wynika z faktu, że treści w ogóle nie odpowiadają grupie odbiorców (np. są napisane niezrozumiałym językiem, nie podejmują bolączek odbiorców itd.). Ważna jest też regularność publikacji wartościowych treści oraz interakcja z obserwatorami, czyli aktywne uczestnictwo w dyskusjach.

3. Ograniczone zasoby

Brak odpowiednich zasobów: ludzkich, organizacyjnych i finansowych może stanowić poważną przeszkodę dla skutecznego zarządzania kanałami social media. Wielu przedsiębiorców nie ma wystarczającej wiedzy ani doświadczenia, aby efektywnie prowadzić kampanie marketingowe online. Z kolei zatrudnienie specjalisty wymaga ciągłych szkoleń, bo środowisko social media jest niezwykle dynamiczne. Przeszkodą może też być brak odpowiednich narzędzi, które są pomocne w zarządzaniu kanałami społecznościowymi. Często rozmaite licencje i abonamenty są bardzo kosztowne, co może być nieopłacalne dla jednej firmy.

ROZWIĄZANIE: Warto rozważyć zewnętrzne wsparcie, takie jak współpraca z agencją PR, która może pomóc w zarządzaniu kanałami social media, korzystając z własnych zasobów i doświadczenia. Firmy profesjonalnie zajmujące się zarządzaniem firmowymi kanałami social media posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie, ale i narzędzia, których licencje są opłacalne przy prowadzeniu kilku projektów social media.

4. Brak wiedzy eksperckiej

Prowadzenie skutecznych działań na platformach społecznościowych wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Samo śledzenie zmian i wiedza z obszaru social media mogą okazać się nie wystarczające, aby osiągać oczekiwane efekty. Bo zdobywaną i stale aktualizowaną wiedzę warto konfrontować z doświadczeniem oraz obserwacjami – otoczenia biznesowego i konkurencji. Niestety wiele firm nie ma dostępu do wewnętrznych ekspertów w dziedzinie social media, co utrudnia osiągnięcie sukcesu w tym obszarze.

ROZWIĄZANIE: Przy braku wewnętrznych ekspertów, warto skorzystać z zewnętrznych szkoleń, kursów lub doradztwa, aby zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie social media. Ale i tu jest jeden minus, bo wiedza ta nieustannie zmienia się – co oznacza ciągłe inwestycje związane z jej pozyskaniem. Warto również być uczestnikiem branżowych grup i forów internetowych, gdzie eksperci wymieniają się wiedzą, ale i własnymi doświadczeniami.

5. Konieczność ciągłej aktualizacji

Środowisko mediów społecznościowych jest dynamiczne i stale się zmienia. Pojawiają się nowe trendy, które generują zwykle wysokie zasięgi. Zmieniają się też algorytmy, które mają wpływ na pozycjonowanie i dotarcie naszych treści. Firmy muszą być na bieżąco z najnowszymi trendami i algorytmami, co często wiąże się również z aktualizacjami strategii i realizowanych działań. Ciągłe śledzenie zmian w dynamicznym świecie social mediów wymaga dużego nakładu czasu i wysiłku, aby je poznawać i wdrażać odpowiednio modyfikacje przyjętego planu obecności firmy w mediach społecznościowych.

ROZWIĄZANIE: Ważne jest śledzenie zmian w świecie social mediów. Źródłem wiedzy mogą być branżowe grupy tematyczne na Facebooku, czy też blogi eksperckie. Poza stale aktualizowaną wiedzą, ważne jest także dostosowywanie strategii w oparciu o nowe trendy i najlepsze praktyki, a także regularne monitorowanie efektów działań.

6. Problemy z kryzysowym zarządzaniem

To właśnie w mediach społecznościowych najczęściej wybuchają kryzysy. Niezadowoleni klienci, kontrahenci, pracownicy czy nawet konkurencja wyrażają swoje negatywne opinie w postaci komentarzy czy wpisów, w których wzmiankują firmy. Wielu przedsiębiorców nie wie, jak skutecznie zareagować w przypadku kryzysu lub negatywnych opinii na platformach społecznościowych. Brak doświadczenia w zarządzaniu kryzysowym może prowadzić do poważnych szkód dla reputacji firmy.

ROZWIĄZANIE: Należy opracować plan działania w przypadku kryzysu, który uwzględnia szybką reakcję, transparentność i skuteczne rozwiązywanie problemów. Opracowanie takiego planu wymaga jednak odpowiedniego doświadczenia w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych w social mediach. Tu warto sięgnąć po eksperta, który przeanalizuje naszą markę i przewidzi potencjalne kryzysy oraz opracuje odpowiednie schematy działania, na wypadek ich wystąpienia.

7. Zmieniające się algorytmy

Algorytmy platform społecznościowych to swego rodzaju filtry treści, które pojawiają się użytkownikom danej platformy. Stałe zmiany w algorytmach mogą utrudniać osiągnięcie widoczności i skuteczności kampanii marketingowych. Firmy muszą być na bieżąco ze zmianami w algorytmach, a także być elastyczne i szybko reagować na te zmiany, aby utrzymać swoją obecność online.

ROZWIĄZANIE: Warto regularnie monitorować zmiany w algorytmach i dostosowywać strategię w oparciu o nowe wymagania platform. Pomocne mogą być informacje, które są publikowane przez same platformy w ich kanał komunikacji, np. na blogach, w newsroomach czy na profilach firmowych.

8. Niski zwrot z inwestycji (ROI)

Mierzenie i zrozumienie zwrotu z inwestycji w działania na platformach społecznościowych może być trudne dla wielu firm. Wiele firm nie ma jasno określonych celów ani narzędzi do pomiaru efektywności działań marketingowych online. Tymczasem obecność firmy w social mediach również można mierzyć, a najczęstszymi wskaźnikami są: zasięgi, zaangażowanie, koszt reklamy CPA i inne.

ROZWIĄZANIE: Należy ustalić klarowne cele biznesowe, które można zmierzyć. Warto też określić, w jaki sposób te cele będą mierzone i po czym poznamy, że są realizowane. Z pomocą przychodzą odpowiednie narzędzia analityczne do monitorowania i oceny efektywności działań w mediach społecznościowych: od ogólnodostępnych statystyk firmowych kanałów social media po dane z kampanii reklamowych realizowanych na platformach społecznościowych.

9. Konkurencja o uwagę klienta

Zatłoczony rynek mediów społecznościowych sprawia, że ​​trudno jest wyróżnić się i przyciągnąć uwagę klientów. Firmy muszą być kreatywne i innowacyjne, aby przyciągnąć uwagę swojej publiczności. Bo dla przykładu: w ciągu zaledwie jednej sekundy na Facebooku pojawia się aż 41 tys. postów! Firmy toczą więc nieustanny bój o pierwszeństwo i skupienie uwagi odbiorców na swoich treściach.

ROZWIĄZANIE: Kluczem do przyciągania uwagi klientów jest tworzenie oryginalnej, wartościowej i angażującej treści, która wyróżnia się na tle konkurencji. Pomocna będzie analiza naszej grupy odbiorców, o której już wcześniej mówiliśmy. Właściwy dla danych odbiorców język i ton komunikatów, przyciągające multimedia (w tym zdjęcia i inne elementy graficzne) wpływają pozytywnie na odbiorców treści. Warto kierować się zasadą, że w social mediach ludzie lubią ludzi – co oznacza, że wizerunku realnych przedstawicieli naszej firmy potrafią wygenerować bardzo duże zaangażowanie.

10. Wyzwania związane z treścią

Tworzenie wartościowej i angażującej treści może być wyzwaniem dla wielu firm. Brak pomysłów, czasu i zasobów może prowadzić do publikowania nieskutecznych treści, które nie przyciągają uwagi użytkowników. Najgorszym podejściem jest działanie bez jakiegokolwiek planu i zastanawianie się, co tu dziś opublikować na firmowych kontach społecznościowych. Inną bolączką jest publikowanie bardzo podobnych formatów i treści, skupianie się na jednym temacie (produkcie, usłudze). Takie treści potrafią zniechęcić nawet najbardziej zaangażowanych obserwujących, a już na pewno algorytmy!

ROZWIĄZANIE: Warto przede wszystkim opracować plan działania naszej firmy w mediach społecznościowych, w którym wyznaczymy nie tylko konkretne daty publikacji, ale i zawartość merytoryczną czy osoby odpowiedzalne za przygotowanie treści. Warto też korzystać z różnorodnych formatów treści, takich jak zdjęcia, wideo, infografiki czy teksty, aby zwiększyć atrakcyjność publikacji.

Podsumujmy

Bolączki związane z działaniami na platformach społecznościowych mogą być poważną przeszkodą w zarządzaniu kanałami social media oraz skutecznym ich wykorzystaniu w strategii marketingu i sprzedaży dla wielu firm. Dzięki zrozumieniu świata social media, odpowiednim strategiom i podejściu, opisane w tym artykule najczęstsze bolączki można skutecznie rozwiązać. Kluczowym jest świadomość wyzwań oraz skorzystanie z dostępnych narzędzi i ekspertyzy, aby osiągnąć pożądane rezultaty w mediach społecznościowych.

Współpraca z doświadczoną agencją public relations, taką jak INTRO PR, może pomóc w pokonaniu tych wyzwań. Dzięki ekspertyzie, doświadczeniu i kreatywności naszego teamu, firmy mogą skutecznie budować swoją obecność online i osiągać pożądane wyniki w mediach społecznościowych.

Autor:
Na zdjęciu Adam Misa
Autor
Adam Misa

Doradca Marketingu i PR, właściciel agencji INTRO PR